Stravné 2022: Jak získat více peněz na jídlo a ušetřit na nákladech

Stravné 2022

"Zajímá vás, jak získat přídavek na stravu pro rok 2022? Přinášíme vám kompletní informace a tipy na jednoduché získání této výhody!"

Co je stravné a jak funguje?

Stravné je přídavek na stravu, který má pomoci zaměstnancům pokrýt část nákladů na jídlo během pracovního dne. Stravné mohou získat jak zaměstnanci ve státní správě a podnikatelských organizacích, tak i ti, kteří jsou samostatně výdělečně činní. V rámci stravného mohou být hrazeny náklady na oběd, ale i na snídani nebo svačinu.

Fungování systému stravného se liší podle toho, zda je poskytován formou peněžitých prostředků nebo stravenek. V případě peněžitého stravného si zaměstnanec sám nakoupí potraviny a následně požádá o vrácení nákladů od své firmy. Pokud se jedná o stravenky, zaměstnanec dostane poukázku na určitý obnos a tuto poukázku může u vybraných prodejců uplatnit pro nákup jídla.

V roce 2022 se v České republice plánuje zvýšení maximální možné výše daňového stravného ze současných 90 Kč na 110 Kč za jeden den práce. To by mohlo vést ke snížení nákladů na stravování pro tisíce zaměstnanců a pomoci jim tak v jejich každodenním životě.

Jaké jsou změny v roce 2022?

V roce 2022 se plánují některé změny v oblasti stravného. Například se očekává zvýšení limitů pro stravenky, které mohou zaměstnanci přijmout od svých zaměstnavatelů bez daně. Dále se připravuje novela zákona, která by umožnila použití elektronických platebních systémů na nákup stravy. Tyto změny by mohly významně usnadnit používání stravenek a přídavku na stravu a zlepšit celkovou situaci pro zaměstnance i zaměstnavatele.

Kdo má nárok na stravné?

Pokud se chystáte pracovat v roce 2022 a máte pravidelný pracovní poměr, můžete mít nárok na přídavek na stravu - tzv. stravné. Kromě toho mají nárok na stravné i studenti nebo osoby pobírající invalidní důchod. Pokud tedy patříte do jedné z těchto skupin, je dobré vědět, jakým způsobem si můžete své stravné zajistit a jakou výši stravného můžete očekávat.

Jak se stravné vyplácí?

Pokud se ptáte, jak je vyplácení stravného v roce 2022 řešeno, máme pro vás dobré zprávy. Stravné se bude i nadále poskytovat jako přídavek na stravu a bude zahrnuto do mzdy zaměstnance. Znamená to tedy, že hrubá mzda se sníží o paušální sazbu za stravné a čistá mzda se pak vyplácí bez dalších komplikací.

Novinkou pro rok 2022 je zvýšení limitu pro stravenky na 110 Kč denně. Pokud vaše firma poskytuje zaměstnancům pouze papírové stravenky, může tato změna přinést určité potíže s administrativou. V takovém případě je možné zvážit elektronické varianty nebo přejít na vyšší formy stravování (např. hotové jídlo v kantýně).

Celkově lze ale říci, že vyplácení stravného není žádným problémem a jeho poskytování zaměstnancům stále patří mezi běžné benefity firem.

Jaké jsou výhody a nevýhody stravného?

Stravné je přídavek na stravu, který zaměstnavatel poskytuje svým zaměstnancům jako součást jejich odměny. Mezi hlavní výhody patří zvýšení finančního rozpočtu pro stravování a snížení nákladů na jídlo. Zaměstnanci také mají možnost si vybrat z širší nabídky stravy díky slevám ve vybraných restauracích.

Na druhé straně jsou zde i nevýhody, například omezená volnost v tom, kde a co bude zaměstnanec jíst. Také mohou být omezující podmínky pro použití přídavku, jako např. určená cena za jídlo nebo časové omezení.

Je tedy důležité zvážit jak výhody tak nevýhody před rozhodnutím se pro stravné a rozhodnout se podle toho, co je pro každého nejlepší.

Jak si mohu ověřit, zda mi bylo stravné správně vyplaceno?

Existuje několik možností, jak si ověřit správné vyplacení stravného. Jednou z nejjednodušších cest je zkontrolovat výši přijatého přídavku na svém mzdovém lístku za dané období. Pokud máte pochybnosti o správnosti výpočtu, obraťte se na personální oddělení vaší společnosti a požádejte o vysvětlení.

Další možností je ověřit výši stravného přes mobilní aplikaci nebo webové rozhraní poskytovatele karet pro stravenky. Tam by měly být přehledné informace o každém poukazu, který byl použit k nákupu jídla. Pokud se shodují s údaji na vašem mzdovém lístku, nejspíše bylo stravné správně vyplaceno.

V neposlední řadě je možné ověřit správnost vyplaceného stravného prostřednictvím finančního portálu Finanční správy ČR. K tomuto účelu je nutné se zaregistrovat do služby Elster a následně ve formuláři "Daňové přiznání fyzických osob" zadat údaje o přijatých příjmech a odečíst z nich výdaje na stravování.

V každém případě je důležité mít přehled o tom, kolik jste za stravování skutečně utratili a zda je vám přidáván správný počet stravenek. Pokud máte jakékoli pochybnosti nebo obavy, neváhejte se obrátit na odborného poradce, který vám pomůže s ověřením správnosti vyplacených částek.

Závěr: Ušetřete a zkvalitněte svůj jídelníček s přídavkem na stravu Stravné 2022. Vyberte si z široké nabídky kvalitních potravin a pochutnejte si na vynikajících chutích, které vaše tělo bude milovat. Nechte se inspirovat zdravými recepty a podpořte svou kondici i psychiku. S pomocí Stravného 2022 dokážete změnit svůj život k lepšímu!

Publikováno: 25. 05. 2023

Kategorie: finance

Autor: Adélka Křížová

Tagy: stravné 2022 | přídavek na stravu